3/4 inserts
Optimum pressure relief and effective arch support. Super soft silicone material.
Show more > Show more >| Condition type | inflammation, pain, pressure points |
|---|---|
| Intended use | relief, support |
| Medical Device Class | I |
| Packaging contents | 1 pair |
| Product dimensions | W/L 80/170 mm |
| Product line | silicon |
| Shipping weight | 0.19 kg |
| Shoe size | 39/40 |
| Stock type | for retail |
| Unit of packaging | 1 pair |
| Washing instructions | hand wash |
-
Condition type
inflammation, pain, pressure points
-
Intended use
relief, support
-
Medical Device Class
I
-
Packaging contents
1 pair
-
Product dimensions
W/L 80/170 mm
-
Product line
silicon
-
Shipping weight
0.19 kg
-
Shoe size
39/40
-
Stock type
for retail
-
Unit of packaging
1 pair
-
Washing instructions
hand wash
| Condition type | inflammation, pain, pressure points |
|---|---|
| Intended use | relief, support |
| Medical Device Class | I |
| Packaging contents | 1 pair |
| Product dimensions | W/L 80/170 mm |
| Product line | silicon |
| Shipping weight | 0.19 kg |
| Shoe size | 39/40 |
| Stock type | for retail |
| Unit of packaging | 1 pair |
| Washing instructions | hand wash |
-
Condition type
inflammation, pain, pressure points
-
Intended use
relief, support
-
Medical Device Class
I
-
Packaging contents
1 pair
-
Product dimensions
W/L 80/170 mm
-
Product line
silicon
-
Shipping weight
0.19 kg
-
Shoe size
39/40
-
Stock type
for retail
-
Unit of packaging
1 pair
-
Washing instructions
hand wash