BUSCH Carbide Bur, bud shape, tungsten carbide, fi ne X cut, Ø 6.0 mm, single, 425fx 060 1
For gentle finishing of nail surfaces before polishing. Especially for mycotic nails.
Show more > Show more >| Cut type | X-cut, fine |
|---|---|
| Diameter | 6 mm |
| Direction of rotation | clockwise/right |
| Maximum RPM | 47,500 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 30,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.01 kg |
-
Cut type
X-cut, fine
-
Diameter
6 mm
-
Direction of rotation
clockwise/right
-
Maximum RPM
47,500
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
30,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.01 kg
| Cut type | X-cut, fine |
|---|---|
| Diameter | 6 mm |
| Direction of rotation | clockwise/right |
| Maximum RPM | 47,500 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 30,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.01 kg |
-
Cut type
X-cut, fine
-
Diameter
6 mm
-
Direction of rotation
clockwise/right
-
Maximum RPM
47,500
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
30,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.01 kg
A. Hirschauer, 5 Oct 2022
V. Bloch, 20 Jul 2022
J. Schwaiger, 15 Apr 2021
Der Fräser hatte noch nicht seinen Einsatz.
Der Fräser hatte noch nicht seinen Einsatz. Größe ist super