BUSCH Carbide Bur, narrow bud shape, tungsten carb ide, fine X cut, Ø 4.0 mm, single, 429fx 040 1
For precise finishing of nail surfaces before polishing. Especially for mycotic nails.
Show more > Show more >| Cut type | X-cut, fine |
|---|---|
| Diameter | 4 mm |
| Direction of rotation | clockwise/right |
| Maximum RPM | 70,000 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 30,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.01 kg |
-
Cut type
X-cut, fine
-
Diameter
4 mm
-
Direction of rotation
clockwise/right
-
Maximum RPM
70,000
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
30,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.01 kg
| Cut type | X-cut, fine |
|---|---|
| Diameter | 4 mm |
| Direction of rotation | clockwise/right |
| Maximum RPM | 70,000 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 30,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.01 kg |
-
Cut type
X-cut, fine
-
Diameter
4 mm
-
Direction of rotation
clockwise/right
-
Maximum RPM
70,000
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
30,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.01 kg
1 reviews
Average rating of 3 out of 5 stars
3
H. Azizi, 14 Jul 2021
Review with rating of 3 out of 5 stars
Ich kann damit sehr gut Arbeiten
Ich kann damit sehr gut Arbeiten
Accessories
Average rating of 5 out of 5 stars
Average rating of 5 out of 5 stars
Related products
Average rating of 4.6 out of 5 stars
Average rating of 5 out of 5 stars
Average rating of 5 out of 5 stars
Average rating of 5 out of 5 stars
Average rating of 4 out of 5 stars
Average rating of 5 out of 5 stars
Average rating of 5 out of 5 stars
Average rating of 5 out of 5 stars
Average rating of 5 out of 5 stars
Average rating of 5 out of 5 stars