BUSCH Cooling Channel Skin & Nail Bur, cone shape, diamond, super-coarse, Ø 6.5 mm, single, CD5893 0 65 1
For removing thick calluses and processing orthoses. Advanced cooling channel technology.
Show more > Show more >| Diameter | 6.5 mm |
|---|---|
| Direction of rotation | bi-directional |
| Grit | super-coarse |
| Maximum RPM | 40,000 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 20,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.01 kg |
-
Diameter
6.5 mm
-
Direction of rotation
bi-directional
-
Grit
super-coarse
-
Maximum RPM
40,000
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
20,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.01 kg
| Diameter | 6.5 mm |
|---|---|
| Direction of rotation | bi-directional |
| Grit | super-coarse |
| Maximum RPM | 40,000 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 20,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.01 kg |
-
Diameter
6.5 mm
-
Direction of rotation
bi-directional
-
Grit
super-coarse
-
Maximum RPM
40,000
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
20,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.01 kg