BUSCH Cooling Channel Skin & Nail Bur, rounded cyl inder shape, diamond, mega-coarse, Ø 7.0 mm, singl e, CD4894070
Mega-coarse grit for filing thick calluses. Advanced cooling channel technology.
Show more > Show more >| Diameter | 7 mm |
|---|---|
| Direction of rotation | bi-directional |
| Grit | mega-coarse |
| Maximum RPM | 30,000 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 20,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.01 kg |
-
Diameter
7 mm
-
Direction of rotation
bi-directional
-
Grit
mega-coarse
-
Maximum RPM
30,000
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
20,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.01 kg
| Diameter | 7 mm |
|---|---|
| Direction of rotation | bi-directional |
| Grit | mega-coarse |
| Maximum RPM | 30,000 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 20,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.01 kg |
-
Diameter
7 mm
-
Direction of rotation
bi-directional
-
Grit
mega-coarse
-
Maximum RPM
30,000
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
20,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.01 kg