BUSCH DiaTWISTER Skin & Nail Bur , cylinder shape, diamond, mega-coarse, Ø 8.5 mm, single, DT4840 08 5
Professional alternative to conventional abrasive caps. For efficient corneal treatment.
Show more > Show more >- Targeted removal rate, perfect concentricity
- Extremely long service life
- Disinfection and sterilisation resistant
- Optimum extraction is provided by innovative opening slots
- Lightweight is provided by hollow construction
| Diameter | 8.5 mm |
|---|---|
| Direction of rotation | bi-directional |
| Grit | mega-coarse |
| Maximum RPM | 30,000 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 10,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.01 kg |
-
Diameter
8.5 mm
-
Direction of rotation
bi-directional
-
Grit
mega-coarse
-
Maximum RPM
30,000
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
10,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.01 kg
- Targeted removal rate, perfect concentricity
- Extremely long service life
- Disinfection and sterilisation resistant
- Optimum extraction is provided by innovative opening slots
- Lightweight is provided by hollow construction
| Diameter | 8.5 mm |
|---|---|
| Direction of rotation | bi-directional |
| Grit | mega-coarse |
| Maximum RPM | 30,000 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 10,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.01 kg |
-
Diameter
8.5 mm
-
Direction of rotation
bi-directional
-
Grit
mega-coarse
-
Maximum RPM
30,000
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
10,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.01 kg