BUSCH DiaTWISTER Skin & Nail Bur , rounded cylinde r shape, diamond, super-coarse, Ø 9.5 mm, single, DT5880 095
Lightweight with extremely long service life, targeted removal performance with perfect concentricity.
Show more > Show more >- Targeted removal rate, perfect concentricity
- Extremely long service life
- Disinfection and sterilisation resistant
- Optimum extraction is provided by innovative opening slots
- Lightweight is provided by hollow construction
| Diameter | 9.5 mm |
|---|---|
| Direction of rotation | bi-directional |
| Grit | super-coarse |
| Maximum RPM | 20,000 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 10,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.01 kg |
-
Diameter
9.5 mm
-
Direction of rotation
bi-directional
-
Grit
super-coarse
-
Maximum RPM
20,000
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
10,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.01 kg
- Targeted removal rate, perfect concentricity
- Extremely long service life
- Disinfection and sterilisation resistant
- Optimum extraction is provided by innovative opening slots
- Lightweight is provided by hollow construction
| Diameter | 9.5 mm |
|---|---|
| Direction of rotation | bi-directional |
| Grit | super-coarse |
| Maximum RPM | 20,000 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 10,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.01 kg |
-
Diameter
9.5 mm
-
Direction of rotation
bi-directional
-
Grit
super-coarse
-
Maximum RPM
20,000
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
10,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.01 kg
U. Heinen, 16 Mar 2022
???? ????️
???? ????️
A. Schulte, 31 Jan 2022
V. Lesch, 2 Sept 2021
Der DiaTWISTER wurde von mir erwartungsvoll zum 1.
Der DiaTWISTER wurde von mir erwartungsvoll zum 1. Mal bestellt und ich bin begeistert, da er meine Erwartungen voll und ganz erfüllt.
R. Egli, 10 Dec 2019
sie haben nur gute Produkte
sie haben nur gute Produkte
S. LaPierre, 10 Jan 2019
Tolles Produkt und gute Qualität
Tolles Produkt und gute Qualität