BUSCH HybridCap Caps, rounded cylinder shape, cera mic/diamond, fine, M | 9.5 mm, single, HC8880M (38 135)
With progressive abrasive grit mixture for finer surfaces and significantly higher stock removal.
Show more > Show more >- Significantly higher removal rate
- Fine surfaces is provided by hybrid gritting
- Suitable for ultrasound, disinfection and sterilisation
- Extreme economic performance is provided by centennial utilisation
- Low post-processing
| Diameter | 9.5 mm |
|---|---|
| Direction of rotation | bi-directional |
| Grit | fine |
| Maximum RPM | 20,000 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 10,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.01 kg |
| Size | M |
| Usage | single-use |
-
Diameter
9.5 mm
-
Direction of rotation
bi-directional
-
Grit
fine
-
Maximum RPM
20,000
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
10,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.01 kg
-
Size
M
-
Usage
single-use
- Significantly higher removal rate
- Fine surfaces is provided by hybrid gritting
- Suitable for ultrasound, disinfection and sterilisation
- Extreme economic performance is provided by centennial utilisation
- Low post-processing
| Diameter | 9.5 mm |
|---|---|
| Direction of rotation | bi-directional |
| Grit | fine |
| Maximum RPM | 20,000 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 10,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.01 kg |
| Size | M |
| Usage | single-use |
-
Diameter
9.5 mm
-
Direction of rotation
bi-directional
-
Grit
fine
-
Maximum RPM
20,000
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
10,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.01 kg
-
Size
M
-
Usage
single-use
T. Weltzsch, 13 Feb 2021
Leichte Verrohungen werden gut abgetragen
Leichte Verrohungen werden gut abgetragen
N. Schumacher, 20 Jan 2020
Super Abtrag bin zufrieden
Super Abtrag bin zufrieden
N. Schumacher, 10 Jan 2020
Sehr guter Abtrag noch nicht zum Einsatz gekommen
Sehr guter Abtrag noch nicht zum Einsatz gekommen
M. Kaas, 4 Aug 2019
Auch diese Schleifkappe ist zu empfehen
Auch diese Schleifkappe ist zu empfehen