BUSCH HybridTWISTER Bur, rounded cone shape, ceram ic/diamond, medium, Ø 11.5 mm, single, 038195 HT85 4R 115
With hybrid grit for a completely new sanding feel, faster work and better results.
Show more > Show more >| Diameter | 11.5 mm |
|---|---|
| Direction of rotation | bi-directional |
| Grit | medium |
| Maximum RPM | 20,000 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 10,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.01 kg |
-
Diameter
11.5 mm
-
Direction of rotation
bi-directional
-
Grit
medium
-
Maximum RPM
20,000
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
10,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.01 kg
| Diameter | 11.5 mm |
|---|---|
| Direction of rotation | bi-directional |
| Grit | medium |
| Maximum RPM | 20,000 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 10,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.01 kg |
-
Diameter
11.5 mm
-
Direction of rotation
bi-directional
-
Grit
medium
-
Maximum RPM
20,000
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
10,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.01 kg