BUSCH Left-hand Cutting Nail Bur, bud shape, tungs ten carbide, fine X cut, Ø 6.0 mm, single, 425FX06 0L
Ease of work for the left-handed: special grinding for effective and ergonomic working.
Show more > Show more >- specially designed for the left-handed
- left-hand cutting and as a result can be used towards the body
- Free view of the working field
- for ergonomic and effective working
| Cut type | X-cut, fine |
|---|---|
| Diameter | 6 mm |
| Direction of rotation | anticlockwise/left |
| Maximum RPM | 20,000 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 10,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.01 kg |
-
Cut type
X-cut, fine
-
Diameter
6 mm
-
Direction of rotation
anticlockwise/left
-
Maximum RPM
20,000
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
10,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.01 kg
- specially designed for the left-handed
- left-hand cutting and as a result can be used towards the body
- Free view of the working field
- for ergonomic and effective working
| Cut type | X-cut, fine |
|---|---|
| Diameter | 6 mm |
| Direction of rotation | anticlockwise/left |
| Maximum RPM | 20,000 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 10,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.01 kg |
-
Cut type
X-cut, fine
-
Diameter
6 mm
-
Direction of rotation
anticlockwise/left
-
Maximum RPM
20,000
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
10,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.01 kg
0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Accessories
Average rating of 5 out of 5 stars
Average rating of 5 out of 5 stars
Related products
Average rating of 4.6 out of 5 stars
Average rating of 3 out of 5 stars
Average rating of 5 out of 5 stars
Average rating of 5 out of 5 stars
Average rating of 5 out of 5 stars
Average rating of 4 out of 5 stars
Average rating of 5 out of 5 stars
Average rating of 5 out of 5 stars
Average rating of 5 out of 5 stars
Average rating of 5 out of 5 stars
Average rating of 5 out of 5 stars