BUSCH Nail Bur, cylinder shape, tungsten carbide, SNC cut, Ø 5.0 mm, single, 434SNC050
For thickened natural and artificial nails. Powerful removal action and long life.
Show more > Show more >| Cut type | SNC |
|---|---|
| Diameter | 5 mm |
| Direction of rotation | clockwise/right |
| Maximum RPM | 30,000 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 15,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.01 kg |
-
Cut type
SNC
-
Diameter
5 mm
-
Direction of rotation
clockwise/right
-
Maximum RPM
30,000
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
15,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.01 kg
| Cut type | SNC |
|---|---|
| Diameter | 5 mm |
| Direction of rotation | clockwise/right |
| Maximum RPM | 30,000 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 15,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.01 kg |
-
Cut type
SNC
-
Diameter
5 mm
-
Direction of rotation
clockwise/right
-
Maximum RPM
30,000
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
15,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.01 kg
1 reviews
Average rating of 5 out of 5 stars
5
V. Bloch, 20 Jul 2022
Review with rating of 5 out of 5 stars
Accessories
Average rating of 5 out of 5 stars
Average rating of 5 out of 5 stars
Related products
Average rating of 4.6 out of 5 stars
Average rating of 3 out of 5 stars
Average rating of 5 out of 5 stars
Average rating of 5 out of 5 stars
Average rating of 5 out of 5 stars
Average rating of 4 out of 5 stars
Average rating of 5 out of 5 stars
Average rating of 5 out of 5 stars
Average rating of 5 out of 5 stars
Average rating of 5 out of 5 stars