BUSCH Nail Bur, cylinder shape, tungsten carbide, SNC cut, Ø 6.5 mm, single, 431SNC065
Specially designed for processing thickened natural and artificial nails. Effective and long-lasting.
Show more > Show more >| Cut type | SNC |
|---|---|
| Diameter | 6.5 mm |
| Direction of rotation | clockwise/right |
| Maximum RPM | 25,000 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 10,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.01 kg |
-
Cut type
SNC
-
Diameter
6.5 mm
-
Direction of rotation
clockwise/right
-
Maximum RPM
25,000
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
10,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.01 kg
| Cut type | SNC |
|---|---|
| Diameter | 6.5 mm |
| Direction of rotation | clockwise/right |
| Maximum RPM | 25,000 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 10,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.01 kg |
-
Cut type
SNC
-
Diameter
6.5 mm
-
Direction of rotation
clockwise/right
-
Maximum RPM
25,000
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
10,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.01 kg
0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Accessories
Average rating of 5 out of 5 stars
Average rating of 5 out of 5 stars
Related products
Average rating of 4.6 out of 5 stars
Average rating of 3 out of 5 stars
Average rating of 5 out of 5 stars
Average rating of 5 out of 5 stars
Average rating of 5 out of 5 stars
Average rating of 4 out of 5 stars
Average rating of 5 out of 5 stars
Average rating of 5 out of 5 stars
Average rating of 5 out of 5 stars
Average rating of 5 out of 5 stars
Average rating of 5 out of 5 stars