BUSCH Nail Bur, flat cone shape, tungsten carbide, SPEEDPLUS cut, Ø 5.0 mm, single, T434Speed Plus 0 50 1
For processing the hardest acrylics. With effective serration and PLUS safety.
Show more > Show more >| Cut type | SPEED PLUS |
|---|---|
| Diameter | 5 mm |
| Direction of rotation | clockwise/right |
| Maximum RPM | 50,000 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 20,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.01 kg |
-
Cut type
SPEED PLUS
-
Diameter
5 mm
-
Direction of rotation
clockwise/right
-
Maximum RPM
50,000
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
20,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.01 kg
| Cut type | SPEED PLUS |
|---|---|
| Diameter | 5 mm |
| Direction of rotation | clockwise/right |
| Maximum RPM | 50,000 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 20,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.01 kg |
-
Cut type
SPEED PLUS
-
Diameter
5 mm
-
Direction of rotation
clockwise/right
-
Maximum RPM
50,000
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
20,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.01 kg