BUSCH Nail Bur, narrow cone shape, stainless steel , medium cut, simple cut, Ø 6.0 mm, 2-pack, 72RS 0 60
| Cut type | medium, simple/longitudinal |
|---|---|
| Diameter | 6 mm |
| Direction of rotation | clockwise/right |
| Maximum RPM | 14,000 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 10,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.01 kg |
| Unit of packaging | 2 piece/s |
-
Cut type
medium, simple/longitudinal
-
Diameter
6 mm
-
Direction of rotation
clockwise/right
-
Maximum RPM
14,000
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
10,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.01 kg
-
Unit of packaging
2 piece/s
| Cut type | medium, simple/longitudinal |
|---|---|
| Diameter | 6 mm |
| Direction of rotation | clockwise/right |
| Maximum RPM | 14,000 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 10,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.01 kg |
| Unit of packaging | 2 piece/s |
-
Cut type
medium, simple/longitudinal
-
Diameter
6 mm
-
Direction of rotation
clockwise/right
-
Maximum RPM
14,000
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
10,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.01 kg
-
Unit of packaging
2 piece/s
B. Kaufmann, 26 Jan 2022
H. Salici, 27 Nov 2021