BUSCH Nail Bur, rounded cone shape, tungsten carbi de, SPEEDPLUS cut, Ø 6.0 mm, single, T429Speed Plu s 060 1
Suitable for processing the hardest acrylics. Effective interlocking and a PLUS in safety.
Show more > Show more >| Cut type | SPEED PLUS |
|---|---|
| Diameter | 6 mm |
| Direction of rotation | clockwise/right |
| Maximum RPM | 47,500 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 20,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.01 kg |
-
Cut type
SPEED PLUS
-
Diameter
6 mm
-
Direction of rotation
clockwise/right
-
Maximum RPM
47,500
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
20,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.01 kg
| Cut type | SPEED PLUS |
|---|---|
| Diameter | 6 mm |
| Direction of rotation | clockwise/right |
| Maximum RPM | 47,500 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 20,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.01 kg |
-
Cut type
SPEED PLUS
-
Diameter
6 mm
-
Direction of rotation
clockwise/right
-
Maximum RPM
47,500
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
20,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.01 kg
W. Uwe Nerlinger, 27 Jun 2024
Top Fräser
Habe mit diesem Fräser beste Erfahrungen gemacht. Bin von den Keramik weg zu diesem. Kann ich nur empfehlen!