BUSCH SIDE Grip Skin & Nail Bur , cylinder shape, diamond, fine, Ø 5.5 mm, single, 8840 S 055 1
Protection against nail wall injuries. Optimum for risk-free processing of nail and callus.
Show more > Show more >| Diameter | 5.5 mm |
|---|---|
| Direction of rotation | bi-directional |
| Grip | side grip |
| Grit | fine |
| Maximum RPM | 20,000 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 10,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.01 kg |
-
Diameter
5.5 mm
-
Direction of rotation
bi-directional
-
Grip
side grip
-
Grit
fine
-
Maximum RPM
20,000
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
10,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.01 kg
| Diameter | 5.5 mm |
|---|---|
| Direction of rotation | bi-directional |
| Grip | side grip |
| Grit | fine |
| Maximum RPM | 20,000 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 10,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.01 kg |
-
Diameter
5.5 mm
-
Direction of rotation
bi-directional
-
Grip
side grip
-
Grit
fine
-
Maximum RPM
20,000
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
10,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.01 kg