BUSCH SIDE Grip Skin & Nail Bur , funnel shape, di amond, fine, Ø 6.5 mm, single, 8805S 065
Will protect against injury to the nail wall. Enables risk-free processing of nail and callus.
Show more > Show more >| Diameter | 6.5 mm |
|---|---|
| Direction of rotation | bi-directional |
| Grip | side grip |
| Grit | fine |
| Maximum RPM | 55,000 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 20,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.01 kg |
-
Diameter
6.5 mm
-
Direction of rotation
bi-directional
-
Grip
side grip
-
Grit
fine
-
Maximum RPM
55,000
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
20,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.01 kg
| Diameter | 6.5 mm |
|---|---|
| Direction of rotation | bi-directional |
| Grip | side grip |
| Grit | fine |
| Maximum RPM | 55,000 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 20,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.01 kg |
-
Diameter
6.5 mm
-
Direction of rotation
bi-directional
-
Grip
side grip
-
Grit
fine
-
Maximum RPM
55,000
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
20,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.01 kg