BUSCH Skin Bur, sphere shape, tungsten carbide, me dium cut, cross cut, Ø 2.3 mm, single, 141A 023
Tungsten carbide burs specially designed for precise removal of small, hard calluses and corns.
Show more > Show more >| Cut type | cross/transverse, medium |
|---|---|
| Diameter | 2.3 mm |
| Direction of rotation | clockwise/right |
| Maximum RPM | 10,000 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 10,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.00 kg |
-
Cut type
cross/transverse, medium
-
Diameter
2.3 mm
-
Direction of rotation
clockwise/right
-
Maximum RPM
10,000
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
10,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.00 kg
| Cut type | cross/transverse, medium |
|---|---|
| Diameter | 2.3 mm |
| Direction of rotation | clockwise/right |
| Maximum RPM | 10,000 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 10,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.00 kg |
-
Cut type
cross/transverse, medium
-
Diameter
2.3 mm
-
Direction of rotation
clockwise/right
-
Maximum RPM
10,000
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
10,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.00 kg