BUSCH Skin & Nail Bur, cylinder shape, diamond, co arse, Ø 6.0 mm, single, 6840 060 6840 060
For removing calluses from hard-to-reach areas and for work on thicker nails.
Show more > Show more >| Diameter | 6 mm |
|---|---|
| Direction of rotation | bi-directional |
| Grit | coarse |
| Maximum RPM | 57,000 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 10,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.01 kg |
-
Diameter
6 mm
-
Direction of rotation
bi-directional
-
Grit
coarse
-
Maximum RPM
57,000
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
10,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.01 kg
| Diameter | 6 mm |
|---|---|
| Direction of rotation | bi-directional |
| Grit | coarse |
| Maximum RPM | 57,000 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 10,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.01 kg |
-
Diameter
6 mm
-
Direction of rotation
bi-directional
-
Grit
coarse
-
Maximum RPM
57,000
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
10,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.01 kg