BUSCH Skin & Nail Bur, flat cone shape, diamond, f ine, Ø 4.0 mm, single, 8854KR 040
Also available with rounded edges - also reduces the risk of injury to high-risk patients.
Show more > Show more >| Diameter | 4 mm |
|---|---|
| Direction of rotation | bi-directional |
| Grit | fine |
| Maximum RPM | 85,000 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 20,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.01 kg |
-
Diameter
4 mm
-
Direction of rotation
bi-directional
-
Grit
fine
-
Maximum RPM
85,000
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
20,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.01 kg
| Diameter | 4 mm |
|---|---|
| Direction of rotation | bi-directional |
| Grit | fine |
| Maximum RPM | 85,000 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 20,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.01 kg |
-
Diameter
4 mm
-
Direction of rotation
bi-directional
-
Grit
fine
-
Maximum RPM
85,000
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
20,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.01 kg