BUSCH Skin & Nail Bur, narrow cylinder shape, diam ond, medium, Ø 1.4 mm, 2-pack, 850 014
- Suitable for acrylic and gel
| Diameter | 1.4 mm |
|---|---|
| Direction of rotation | bi-directional |
| Maximum RPM | 85,000 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 20,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.01 kg |
| Unit of packaging | 2 piece/s |
-
Diameter
1.4 mm
-
Direction of rotation
bi-directional
-
Maximum RPM
85,000
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
20,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.01 kg
-
Unit of packaging
2 piece/s
- Suitable for acrylic and gel
| Diameter | 1.4 mm |
|---|---|
| Direction of rotation | bi-directional |
| Maximum RPM | 85,000 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 20,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.01 kg |
| Unit of packaging | 2 piece/s |
-
Diameter
1.4 mm
-
Direction of rotation
bi-directional
-
Maximum RPM
85,000
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
20,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.01 kg
-
Unit of packaging
2 piece/s