BUSCH Skin & Nail Bur, rounded cylinder shape, dia mond, fine, Ø 5.5 mm, single, 8840 KR 055 1
Available with rounded edges. Minimises the risk of injury. Especially for patients at risk.
Show more > Show more >| Diameter | 5.5 mm |
|---|---|
| Direction of rotation | bi-directional |
| Grit | fine |
| Maximum RPM | 20,000 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 15,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.00 kg |
-
Diameter
5.5 mm
-
Direction of rotation
bi-directional
-
Grit
fine
-
Maximum RPM
20,000
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
15,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.00 kg
| Diameter | 5.5 mm |
|---|---|
| Direction of rotation | bi-directional |
| Grit | fine |
| Maximum RPM | 20,000 |
| Medical Device Class | IIa |
| Recommended RPM | 15,000 |
| Shaft diameter | 2.35 mm |
| Shipping weight | 0.00 kg |
-
Diameter
5.5 mm
-
Direction of rotation
bi-directional
-
Grit
fine
-
Maximum RPM
20,000
-
Medical Device Class
IIa
-
Recommended RPM
15,000
-
Shaft diameter
2.35 mm
-
Shipping weight
0.00 kg
B. Grimm, 10 Oct 2021
O.k.benütze ich schon seid vielen Jahren
O.k.benütze ich schon seid vielen Jahren
D. Baldermann, 31 Aug 2021
Ich benutze diese Diamantschleifer schon viele Jahre und bin sehr zufrieden.
Ich benutze diese Diamantschleifer schon viele Jahre und bin sehr zufrieden.