peclavus gentleman Recharge Foot Care, 30 ml
- Yields highly
- Sweet and tangy fragrance
- Quick absorption
peclavus® gentleman Foot Care Recharge for the style- and body-conscious man. The high-quality cream is quickly absorbed without leaving a greasy film (amount of cream per foot = one espresso bean), sandalwood extract makes dry skin soft again. Organic shea butter provides important moisture, while mild almond oil, organic hemp oil and vitamin E have a soothing and caring effect on irritated skin. The sweet, tangy fragrance provides a refreshing experience and recharges energy stores. NATRUE-certified natural skin care | vegan
| Area of application | feet, skin |
|---|---|
| Certification | NATRUE |
| Intended use | care |
| Main active ingredient/s | almond oil, hemp oil, sandalwood oil, shea butter, vitamin E |
| Mode of action | elasticising, moisturises, soothing |
| Packaging contents | 30 ml |
| Packaging type | tube |
| Product line | gentleman |
| Shipping weight | 0.04 kg |
| Skin type/s | dry skin, irritated skin, normal skin |
| Stock type | for retail |
| Texture | cream |
| Vegan? | yes |
-
Area of application
feet, skin
-
Certification
NATRUE
-
Intended use
care
-
Main active ingredient/s
almond oil, hemp oil, sandalwood oil, shea butter, vitamin E
-
Mode of action
elasticising, moisturises, soothing
-
Packaging contents
30 ml
-
Packaging type
tube
-
Product line
gentleman
-
Shipping weight
0.04 kg
-
Skin type/s
dry skin, irritated skin, normal skin
-
Stock type
for retail
-
Texture
cream
-
Vegan?
yes
- Yields highly
- Sweet and tangy fragrance
- Quick absorption
peclavus® gentleman Foot Care Recharge for the style- and body-conscious man. The high-quality cream is quickly absorbed without leaving a greasy film (amount of cream per foot = one espresso bean), sandalwood extract makes dry skin soft again. Organic shea butter provides important moisture, while mild almond oil, organic hemp oil and vitamin E have a soothing and caring effect on irritated skin. The sweet, tangy fragrance provides a refreshing experience and recharges energy stores. NATRUE-certified natural skin care | vegan
| Area of application | feet, skin |
|---|---|
| Certification | NATRUE |
| Intended use | care |
| Main active ingredient/s | almond oil, hemp oil, sandalwood oil, shea butter, vitamin E |
| Mode of action | elasticising, moisturises, soothing |
| Packaging contents | 30 ml |
| Packaging type | tube |
| Product line | gentleman |
| Shipping weight | 0.04 kg |
| Skin type/s | dry skin, irritated skin, normal skin |
| Stock type | for retail |
| Texture | cream |
| Vegan? | yes |
-
Area of application
feet, skin
-
Certification
NATRUE
-
Intended use
care
-
Main active ingredient/s
almond oil, hemp oil, sandalwood oil, shea butter, vitamin E
-
Mode of action
elasticising, moisturises, soothing
-
Packaging contents
30 ml
-
Packaging type
tube
-
Product line
gentleman
-
Shipping weight
0.04 kg
-
Skin type/s
dry skin, irritated skin, normal skin
-
Stock type
for retail
-
Texture
cream
-
Vegan?
yes