peclavus gentleman Recharge Hand Care, 30 ml
- Intensive care/maintenance
- Especially for men's skin under strong stress
peclavus gentleman Hand Care Recharge offers intensive care/maintenance for stressed male hands. The high-quality cream is quickly absorbed, moisturising and yet leaving the skin velvety soft. Organic shea butter regulates the skin's natural moisture content and smoothes it. Almond oil, vitamin E along with sandalwood oil also have a soothing effect on irritated and dry skin. Stylish and body-conscious men can then recharge their energy stores NATRUE-certified natural skin care | vegan
| Area of application | hands, skin |
|---|---|
| Certification | NATRUE |
| Intended use | care |
| Main active ingredient/s | almond oil, sandalwood oil, shea butter, vitamin E |
| Mode of action | irritation relieving, moisturises, smoothing |
| Packaging contents | 30 ml |
| Product line | gentleman |
| Shipping weight | 0.04 kg |
| Skin type/s | dry skin, normal skin, stressed skin |
| Stock type | for retail |
| Texture | cream |
| Vegan? | yes |
-
Area of application
hands, skin
-
Certification
NATRUE
-
Intended use
care
-
Main active ingredient/s
almond oil, sandalwood oil, shea butter, vitamin E
-
Mode of action
irritation relieving, moisturises, smoothing
-
Packaging contents
30 ml
-
Product line
gentleman
-
Shipping weight
0.04 kg
-
Skin type/s
dry skin, normal skin, stressed skin
-
Stock type
for retail
-
Texture
cream
-
Vegan?
yes
- Intensive care/maintenance
- Especially for men's skin under strong stress
peclavus gentleman Hand Care Recharge offers intensive care/maintenance for stressed male hands. The high-quality cream is quickly absorbed, moisturising and yet leaving the skin velvety soft. Organic shea butter regulates the skin's natural moisture content and smoothes it. Almond oil, vitamin E along with sandalwood oil also have a soothing effect on irritated and dry skin. Stylish and body-conscious men can then recharge their energy stores NATRUE-certified natural skin care | vegan
| Area of application | hands, skin |
|---|---|
| Certification | NATRUE |
| Intended use | care |
| Main active ingredient/s | almond oil, sandalwood oil, shea butter, vitamin E |
| Mode of action | irritation relieving, moisturises, smoothing |
| Packaging contents | 30 ml |
| Product line | gentleman |
| Shipping weight | 0.04 kg |
| Skin type/s | dry skin, normal skin, stressed skin |
| Stock type | for retail |
| Texture | cream |
| Vegan? | yes |
-
Area of application
hands, skin
-
Certification
NATRUE
-
Intended use
care
-
Main active ingredient/s
almond oil, sandalwood oil, shea butter, vitamin E
-
Mode of action
irritation relieving, moisturises, smoothing
-
Packaging contents
30 ml
-
Product line
gentleman
-
Shipping weight
0.04 kg
-
Skin type/s
dry skin, normal skin, stressed skin
-
Stock type
for retail
-
Texture
cream
-
Vegan?
yes