peclavus® PODOcare Foot Butter, 250 ml
- Makes the feet soft
- Precious ingredients
- NATRUE-certified
The Foot Butter indulges dry and overworked feet and leaves the skin soft and supple thanks to its high-quality formulation containing organic moringa oil and organic shea butter. Organic pomegranate extract completes the nourishing effect.
| Area of application | feet, skin |
|---|---|
| Certification | NATRUE |
| Condition type | dry skin, overwork |
| Fragrance | neutral |
| Intended use | care |
| Main active ingredient/s | organic moringa oil, organic pomegranate extract, organic shea butter |
| Mode of action | nourishing |
| Packaging contents | 250 ml |
| Product line | PODOcare |
| Shipping weight | 0.33 kg |
| Skin type/s | dry skin, stressed skin |
| Stock type | for professional use |
| Texture | butter |
| Vegan? | yes |
-
Area of application
feet, skin
-
Certification
NATRUE
-
Condition type
dry skin, overwork
-
Fragrance
neutral
-
Intended use
care
-
Main active ingredient/s
organic moringa oil, organic pomegranate extract, organic shea butter
-
Mode of action
nourishing
-
Packaging contents
250 ml
-
Product line
PODOcare
-
Shipping weight
0.33 kg
-
Skin type/s
dry skin, stressed skin
-
Stock type
for professional use
-
Texture
butter
-
Vegan?
yes
- Makes the feet soft
- Precious ingredients
- NATRUE-certified
The Foot Butter indulges dry and overworked feet and leaves the skin soft and supple thanks to its high-quality formulation containing organic moringa oil and organic shea butter. Organic pomegranate extract completes the nourishing effect.
| Area of application | feet, skin |
|---|---|
| Certification | NATRUE |
| Condition type | dry skin, overwork |
| Fragrance | neutral |
| Intended use | care |
| Main active ingredient/s | organic moringa oil, organic pomegranate extract, organic shea butter |
| Mode of action | nourishing |
| Packaging contents | 250 ml |
| Product line | PODOcare |
| Shipping weight | 0.33 kg |
| Skin type/s | dry skin, stressed skin |
| Stock type | for professional use |
| Texture | butter |
| Vegan? | yes |
-
Area of application
feet, skin
-
Certification
NATRUE
-
Condition type
dry skin, overwork
-
Fragrance
neutral
-
Intended use
care
-
Main active ingredient/s
organic moringa oil, organic pomegranate extract, organic shea butter
-
Mode of action
nourishing
-
Packaging contents
250 ml
-
Product line
PODOcare
-
Shipping weight
0.33 kg
-
Skin type/s
dry skin, stressed skin
-
Stock type
for professional use
-
Texture
butter
-
Vegan?
yes