peclavus PODOcare Foot Deodorant Powder, the solution to many foot problems. Keeps feet dry and thus helps prevent mycosis (fungus), particularly between the toes. Has a disinfecting and deodorising effect thanks to important extracts of camomile, rosemary and sage. Particularly suitable for application under socks. Suitable for all skin types, extremely suitable for sweaty skin. Free from aluminium salts.
| Area of application | feet, skin |
|---|---|
| Condition type | foot perspiration, mycosis (fungus) |
| Intended use | foot problems, protection |
| Main active ingredient/s | camomile, rosemary, sage oil |
| Mode of action | deodorising, fungus protection, germ-inhibiting |
| Packaging contents | 70 g |
| Packaging type | can |
| Product line | PODOcare |
| Shipping weight | 0.12 kg |
| Skin type/s | all skin types |
| Stock type | for retail |
| Texture | powder |
| Vegan? | no |
-
Area of application
feet, skin
-
Condition type
foot perspiration, mycosis (fungus)
-
Intended use
foot problems, protection
-
Main active ingredient/s
camomile, rosemary, sage oil
-
Mode of action
deodorising, fungus protection, germ-inhibiting
-
Packaging contents
70 g
-
Packaging type
can
-
Product line
PODOcare
-
Shipping weight
0.12 kg
-
Skin type/s
all skin types
-
Stock type
for retail
-
Texture
powder
-
Vegan?
no
peclavus PODOcare Foot Deodorant Powder, the solution to many foot problems. Keeps feet dry and thus helps prevent mycosis (fungus), particularly between the toes. Has a disinfecting and deodorising effect thanks to important extracts of camomile, rosemary and sage. Particularly suitable for application under socks. Suitable for all skin types, extremely suitable for sweaty skin. Free from aluminium salts.
| Area of application | feet, skin |
|---|---|
| Condition type | foot perspiration, mycosis (fungus) |
| Intended use | foot problems, protection |
| Main active ingredient/s | camomile, rosemary, sage oil |
| Mode of action | deodorising, fungus protection, germ-inhibiting |
| Packaging contents | 70 g |
| Packaging type | can |
| Product line | PODOcare |
| Shipping weight | 0.12 kg |
| Skin type/s | all skin types |
| Stock type | for retail |
| Texture | powder |
| Vegan? | no |
-
Area of application
feet, skin
-
Condition type
foot perspiration, mycosis (fungus)
-
Intended use
foot problems, protection
-
Main active ingredient/s
camomile, rosemary, sage oil
-
Mode of action
deodorising, fungus protection, germ-inhibiting
-
Packaging contents
70 g
-
Packaging type
can
-
Product line
PODOcare
-
Shipping weight
0.12 kg
-
Skin type/s
all skin types
-
Stock type
for retail
-
Texture
powder
-
Vegan?
no
S. Stratmann, 3 Sept 2022
Sehr sehr gut
Sehr sehr gut. Klienten sind sehr zufrieden.