peclavus® PODOcare herbal foot deodorant spray, 150 ml
The peclavus® PODOcare Herbal Foot Deodorant Spray provides instant refreshingness, helps relieve itching and offers long-lasting care/maintenance. A odour-resistant and sweat-inhibiting formula containing deodorising sage oil, antiseptic willow bark extract and skin-soothing meadowsweet. Suitable for all skin types, extremely effective for sweaty skin. Less is more – now with a new formula featuring improved ingredients. Free from aluminium salts, colourants and preservatives.
NATRUE-certified natural skin care | vegan
| Area of application | feet, skin |
|---|---|
| Certification | NATRUE |
| Condition type | dry skin, foot perspiration |
| Intended use | foot odour, protection, skin care |
| Main active ingredient/s | sage oil, willow bark |
| Mode of action | anti-perspirant, deodorising, itch-relieving, odour-resistant, refreshing |
| Packaging contents | 150 ml |
| Packaging type | pump bottle |
| Product line | PODOcare |
| Shipping weight | 0.20 kg |
| Skin type/s | all skin types |
| Stock type | for retail |
| Texture | spray |
| Vegan? | yes |
-
Area of application
feet, skin
-
Certification
NATRUE
-
Condition type
dry skin, foot perspiration
-
Intended use
foot odour, protection, skin care
-
Main active ingredient/s
sage oil, willow bark
-
Mode of action
anti-perspirant, deodorising, itch-relieving, odour-resistant, refreshing
-
Packaging contents
150 ml
-
Packaging type
pump bottle
-
Product line
PODOcare
-
Shipping weight
0.20 kg
-
Skin type/s
all skin types
-
Stock type
for retail
-
Texture
spray
-
Vegan?
yes
The peclavus® PODOcare Herbal Foot Deodorant Spray provides instant refreshingness, helps relieve itching and offers long-lasting care/maintenance. A odour-resistant and sweat-inhibiting formula containing deodorising sage oil, antiseptic willow bark extract and skin-soothing meadowsweet. Suitable for all skin types, extremely effective for sweaty skin. Less is more – now with a new formula featuring improved ingredients. Free from aluminium salts, colourants and preservatives.
NATRUE-certified natural skin care | vegan
| Area of application | feet, skin |
|---|---|
| Certification | NATRUE |
| Condition type | dry skin, foot perspiration |
| Intended use | foot odour, protection, skin care |
| Main active ingredient/s | sage oil, willow bark |
| Mode of action | anti-perspirant, deodorising, itch-relieving, odour-resistant, refreshing |
| Packaging contents | 150 ml |
| Packaging type | pump bottle |
| Product line | PODOcare |
| Shipping weight | 0.20 kg |
| Skin type/s | all skin types |
| Stock type | for retail |
| Texture | spray |
| Vegan? | yes |
-
Area of application
feet, skin
-
Certification
NATRUE
-
Condition type
dry skin, foot perspiration
-
Intended use
foot odour, protection, skin care
-
Main active ingredient/s
sage oil, willow bark
-
Mode of action
anti-perspirant, deodorising, itch-relieving, odour-resistant, refreshing
-
Packaging contents
150 ml
-
Packaging type
pump bottle
-
Product line
PODOcare
-
Shipping weight
0.20 kg
-
Skin type/s
all skin types
-
Stock type
for retail
-
Texture
spray
-
Vegan?
yes