peclavus® PODOcare nail care stick, 4 ml
The peclavus® PODOcare Nail Care Stick provides nourishment for nails and cuticles. It promotes the structure of nail tissue through natural amino acids and biotin. Thanks to its special delivery system, the active ingredients penetrate deep into the nail matrix, ensuring regeneration, strengthening and rebuilding of the nail right from the root.
This product is vegan.
| Area of application | cuticles, nails |
|---|---|
| Condition type | nail deformities |
| Intended use | care |
| Main active ingredient/s | amino acid, biotin |
| Mode of action | regenerating, strengthening, uplifting |
| Packaging contents | 4 ml |
| Packaging type | pen |
| Product line | PODOcare |
| Shipping weight | 0.02 kg |
| Stock type | for retail |
| Texture | tincture |
| Unit of packaging | 1 piece/s |
| Vegan? | yes |
-
Area of application
cuticles, nails
-
Condition type
nail deformities
-
Intended use
care
-
Main active ingredient/s
amino acid, biotin
-
Mode of action
regenerating, strengthening, uplifting
-
Packaging contents
4 ml
-
Packaging type
pen
-
Product line
PODOcare
-
Shipping weight
0.02 kg
-
Stock type
for retail
-
Texture
tincture
-
Unit of packaging
1 piece/s
-
Vegan?
yes
The peclavus® PODOcare Nail Care Stick provides nourishment for nails and cuticles. It promotes the structure of nail tissue through natural amino acids and biotin. Thanks to its special delivery system, the active ingredients penetrate deep into the nail matrix, ensuring regeneration, strengthening and rebuilding of the nail right from the root.
This product is vegan.
| Area of application | cuticles, nails |
|---|---|
| Condition type | nail deformities |
| Intended use | care |
| Main active ingredient/s | amino acid, biotin |
| Mode of action | regenerating, strengthening, uplifting |
| Packaging contents | 4 ml |
| Packaging type | pen |
| Product line | PODOcare |
| Shipping weight | 0.02 kg |
| Stock type | for retail |
| Texture | tincture |
| Unit of packaging | 1 piece/s |
| Vegan? | yes |
-
Area of application
cuticles, nails
-
Condition type
nail deformities
-
Intended use
care
-
Main active ingredient/s
amino acid, biotin
-
Mode of action
regenerating, strengthening, uplifting
-
Packaging contents
4 ml
-
Packaging type
pen
-
Product line
PODOcare
-
Shipping weight
0.02 kg
-
Stock type
for retail
-
Texture
tincture
-
Unit of packaging
1 piece/s
-
Vegan?
yes
The special carrier system
When using the peclavus PODOcare Nail Care Pen, the active ingredients penetrate the nail plate via a special delivery system and are transported all the way to the nail matrix. This tackles nail problems at their root and promotes healthy nail growth. It is amazing how, even in stubborn cases, an improvement is often noticeable after just a few weeks!