Wine has many health benefits. The peclavus PODOcare Fresh Spray with Red Vine Leaves has an invigorating and refreshing effect on tired, heavy legs. With important extracts of red vine leaves and horse chestnut, it relieves swelling and contributes to the stabilising of venous function. A real treat on summer days. Suitable for all skin types. NATRUE-certified natural skin care | vegan
| Area of application | feet, legs, skin |
|---|---|
| Certification | NATRUE |
| Condition type | overwork, pain |
| Intended use | care |
| Main active ingredient/s | red vine leaves, ross chestnut |
| Mode of action | cooling, invigorating, refreshing, stabilising of venous function |
| Packaging contents | 150 ml |
| Packaging type | pump bottle |
| Product line | PODOcare |
| Shipping weight | 0.21 kg |
| Skin type/s | all skin types |
| Stock type | for retail |
| Texture | spray |
| Vegan? | yes |
-
Area of application
feet, legs, skin
-
Certification
NATRUE
-
Condition type
overwork, pain
-
Intended use
care
-
Main active ingredient/s
red vine leaves, ross chestnut
-
Mode of action
cooling, invigorating, refreshing, stabilising of venous function
-
Packaging contents
150 ml
-
Packaging type
pump bottle
-
Product line
PODOcare
-
Shipping weight
0.21 kg
-
Skin type/s
all skin types
-
Stock type
for retail
-
Texture
spray
-
Vegan?
yes
Wine has many health benefits. The peclavus PODOcare Fresh Spray with Red Vine Leaves has an invigorating and refreshing effect on tired, heavy legs. With important extracts of red vine leaves and horse chestnut, it relieves swelling and contributes to the stabilising of venous function. A real treat on summer days. Suitable for all skin types. NATRUE-certified natural skin care | vegan
| Area of application | feet, legs, skin |
|---|---|
| Certification | NATRUE |
| Condition type | overwork, pain |
| Intended use | care |
| Main active ingredient/s | red vine leaves, ross chestnut |
| Mode of action | cooling, invigorating, refreshing, stabilising of venous function |
| Packaging contents | 150 ml |
| Packaging type | pump bottle |
| Product line | PODOcare |
| Shipping weight | 0.21 kg |
| Skin type/s | all skin types |
| Stock type | for retail |
| Texture | spray |
| Vegan? | yes |
-
Area of application
feet, legs, skin
-
Certification
NATRUE
-
Condition type
overwork, pain
-
Intended use
care
-
Main active ingredient/s
red vine leaves, ross chestnut
-
Mode of action
cooling, invigorating, refreshing, stabilising of venous function
-
Packaging contents
150 ml
-
Packaging type
pump bottle
-
Product line
PODOcare
-
Shipping weight
0.21 kg
-
Skin type/s
all skin types
-
Stock type
for retail
-
Texture
spray
-
Vegan?
yes
E. Beickert, 24 Jun 2021
Sehr gutes Produkt,meine Kundschaft ist begeistert.
Sehr gutes Produkt,meine Kundschaft ist begeistert.
J. Schwaiger, 15 Apr 2021
Produkt kam noch nicht zum Einsatz.
Produkt kam noch nicht zum Einsatz. Geruch ist sehr gut