The peclavus® PODOmed Anti-Callus Balm can help reduce calluses, calluses and pressure points. Natural salicylates help reduce calluses, perfectly complemented by high-quality oils such as almond and jojoba oil. For extra care and softness.
| Area of application | feet, skin |
|---|---|
| Condition type | callus, pressure points, wound site |
| Intended use | care, foot problems |
| Main active ingredient/s | salicylic acid |
| Mode of action | callus-reducing, elasticising, softening |
| Packaging contents | 100 ml |
| Packaging type | tube |
| Product line | PODOmed |
| Shipping weight | 0.13 kg |
| Skin type/s | callused skin |
| Stock type | for retail |
| Texture | balm |
| Vegan? | no |
-
Area of application
feet, skin
-
Condition type
callus, pressure points, wound site
-
Intended use
care, foot problems
-
Main active ingredient/s
salicylic acid
-
Mode of action
callus-reducing, elasticising, softening
-
Packaging contents
100 ml
-
Packaging type
tube
-
Product line
PODOmed
-
Shipping weight
0.13 kg
-
Skin type/s
callused skin
-
Stock type
for retail
-
Texture
balm
-
Vegan?
no
The peclavus® PODOmed Anti-Callus Balm can help reduce calluses, calluses and pressure points. Natural salicylates help reduce calluses, perfectly complemented by high-quality oils such as almond and jojoba oil. For extra care and softness.
| Area of application | feet, skin |
|---|---|
| Condition type | callus, pressure points, wound site |
| Intended use | care, foot problems |
| Main active ingredient/s | salicylic acid |
| Mode of action | callus-reducing, elasticising, softening |
| Packaging contents | 100 ml |
| Packaging type | tube |
| Product line | PODOmed |
| Shipping weight | 0.13 kg |
| Skin type/s | callused skin |
| Stock type | for retail |
| Texture | balm |
| Vegan? | no |
-
Area of application
feet, skin
-
Condition type
callus, pressure points, wound site
-
Intended use
care, foot problems
-
Main active ingredient/s
salicylic acid
-
Mode of action
callus-reducing, elasticising, softening
-
Packaging contents
100 ml
-
Packaging type
tube
-
Product line
PODOmed
-
Shipping weight
0.13 kg
-
Skin type/s
callused skin
-
Stock type
for retail
-
Texture
balm
-
Vegan?
no
L. Rutka, 27 Mar 2025
Anti Hornhaut einfach TOP.
Tolles Produkt um die Hornhaut zusätzlich in Schach zuhalten. Unterstützend, aber jeh doch nicht für den täglichen Gebrauch geeignet. Viele Grüße Laura's mobile Fußpflege
A. Trommer, 25 Oct 2022
S. Mikuska, 15 Apr 2022
H. Stumpf, 9 Mar 2022
Ich liebe das Produkt meine Kunden auch
Ich liebe das Produkt meine Kunden auch
S. Schirmer, 31 Dec 2021
Gute Creme
Bin sehr zufrieden werde ich wieder kaufen!