| Area of application | feet, skin |
|---|---|
| Condition type | dry skin, mycosis (fungus) |
| Intended use | care, foot problems |
| Main active ingredient/s | bisabolol, papaya |
| Mode of action | anti-mycotic / anti-fungal, cooling, elasticising, itch-relieving, relaxing |
| Packaging contents | 100 ml |
| Packaging type | tube |
| Product line | PODOmed |
| Shipping weight | 0.13 kg |
| Skin type/s | diabetic skin, dry skin, normal skin |
| Stock type | for retail |
| Texture | cream |
| Vegan? | no |
-
Area of application
feet, skin
-
Condition type
dry skin, mycosis (fungus)
-
Intended use
care, foot problems
-
Main active ingredient/s
bisabolol, papaya
-
Mode of action
anti-mycotic / anti-fungal, cooling, elasticising, itch-relieving, relaxing
-
Packaging contents
100 ml
-
Packaging type
tube
-
Product line
PODOmed
-
Shipping weight
0.13 kg
-
Skin type/s
diabetic skin, dry skin, normal skin
-
Stock type
for retail
-
Texture
cream
-
Vegan?
no
| Area of application | feet, skin |
|---|---|
| Condition type | dry skin, mycosis (fungus) |
| Intended use | care, foot problems |
| Main active ingredient/s | bisabolol, papaya |
| Mode of action | anti-mycotic / anti-fungal, cooling, elasticising, itch-relieving, relaxing |
| Packaging contents | 100 ml |
| Packaging type | tube |
| Product line | PODOmed |
| Shipping weight | 0.13 kg |
| Skin type/s | diabetic skin, dry skin, normal skin |
| Stock type | for retail |
| Texture | cream |
| Vegan? | no |
-
Area of application
feet, skin
-
Condition type
dry skin, mycosis (fungus)
-
Intended use
care, foot problems
-
Main active ingredient/s
bisabolol, papaya
-
Mode of action
anti-mycotic / anti-fungal, cooling, elasticising, itch-relieving, relaxing
-
Packaging contents
100 ml
-
Packaging type
tube
-
Product line
PODOmed
-
Shipping weight
0.13 kg
-
Skin type/s
diabetic skin, dry skin, normal skin
-
Stock type
for retail
-
Texture
cream
-
Vegan?
no
M. Karandyszewski, 2 Oct 2022
N. Marschall, 18 Jul 2022
S. Sporer, 8 Feb 2022
Anonym, 16 Jan 2022
D. Knauß, 3 Oct 2021
Sehr gute Creme.
Sehr gute Creme. Hältwas sie verspricht.