- With MRSA protection
- Highly concentrated
| Area of application | nails |
|---|---|
| Condition type | mycosis (fungus), nail deformities |
| Intended use | care, foot problems |
| Main active ingredient/s | spirulina |
| Mode of action | activating, fungus protection, regenerating |
| Packaging contents | 20 ml |
| Packaging type | dropper bottle |
| Product line | PODOmed |
| Shipping weight | 0.04 kg |
| Stock type | for retail |
| Texture | lotion |
| Vegan? | no |
-
Area of application
nails
-
Condition type
mycosis (fungus), nail deformities
-
Intended use
care, foot problems
-
Main active ingredient/s
spirulina
-
Mode of action
activating, fungus protection, regenerating
-
Packaging contents
20 ml
-
Packaging type
dropper bottle
-
Product line
PODOmed
-
Shipping weight
0.04 kg
-
Stock type
for retail
-
Texture
lotion
-
Vegan?
no
- With MRSA protection
- Highly concentrated
| Area of application | nails |
|---|---|
| Condition type | mycosis (fungus), nail deformities |
| Intended use | care, foot problems |
| Main active ingredient/s | spirulina |
| Mode of action | activating, fungus protection, regenerating |
| Packaging contents | 20 ml |
| Packaging type | dropper bottle |
| Product line | PODOmed |
| Shipping weight | 0.04 kg |
| Stock type | for retail |
| Texture | lotion |
| Vegan? | no |
-
Area of application
nails
-
Condition type
mycosis (fungus), nail deformities
-
Intended use
care, foot problems
-
Main active ingredient/s
spirulina
-
Mode of action
activating, fungus protection, regenerating
-
Packaging contents
20 ml
-
Packaging type
dropper bottle
-
Product line
PODOmed
-
Shipping weight
0.04 kg
-
Stock type
for retail
-
Texture
lotion
-
Vegan?
no
K. Mena-Tschopp, 8 Dec 2025
Spirulina Lotion, 20 ml
Ich möchte hiermit meine freudige Erfahrung teilen. Seid bestimmt 3 Jahren ist Peclavus Spirulina Lotion, 20 ml mein meistverkauftes Produkt in meiner Praxis. Ich habe sehr gute Erfolge bei Nagelpilz mit dem Spirulina, wenn es regelmässig angewendet wird. Ich möchte darauf nicht mehr verzichten, da es wirklich sehr gut ist und die Menschen sehr dankbar mit einem Naturprodukt den Nagelpilz wegzubekommen. Die Voraussetzung ist allerdings, das der Pilz noch nicht in der Nagelmatrix angekommen ist.
R. Döring, 26 Jul 2022
Bei betroffenen Kunden sehr gute…
Bei betroffenen Kunden sehr gute Erfahrungen.
V. Bloch, 20 Jul 2022
A. Zenz, 5 Feb 2022
J. Gruschka, 3 Feb 2022