PODOLOG CIRCLE XL classic, WHITE EDITION 9
Offers all the benefits of professional lighting and magnifier technology, incl. dimming and memory function.
Show more > Show more >- Head swivel joint with exact hold in any position by spring-relieved 3D joint unit for maximum freedom of movement, 180° swivelling
- Over 30 % minimalist energy consumption, approx. 50,000 operating hours service life (corresponds to approx. 20 years of practical use).
- Maintenance-free LED technology for strong, large-area and uniform illumination
- Robust aluminium housing and absolutely scratch-proof magnifying glass
- Smooth dimming via on/off switch
| Brightness (lux) | 6.000 |
|---|---|
| Intended use | roll-up stand for lights, table mounting, wall/cabinet mounting |
| Shipping weight | 4.18 kg |
| Suitable for | ROOM move | ROOM light | ROOM classic S/M |
| Weight | 4.60 kg |
-
Brightness (lux)
6.000
-
Intended use
roll-up stand for lights, table mounting, wall/cabinet mounting
-
Shipping weight
4.18 kg
-
Suitable for
ROOM move | ROOM light | ROOM classic S/M
-
Weight
4.60 kg
- Head swivel joint with exact hold in any position by spring-relieved 3D joint unit for maximum freedom of movement, 180° swivelling
- Over 30 % minimalist energy consumption, approx. 50,000 operating hours service life (corresponds to approx. 20 years of practical use).
- Maintenance-free LED technology for strong, large-area and uniform illumination
- Robust aluminium housing and absolutely scratch-proof magnifying glass
- Smooth dimming via on/off switch
| Brightness (lux) | 6.000 |
|---|---|
| Intended use | roll-up stand for lights, table mounting, wall/cabinet mounting |
| Shipping weight | 4.18 kg |
| Suitable for | ROOM move | ROOM light | ROOM classic S/M |
| Weight | 4.60 kg |
-
Brightness (lux)
6.000
-
Intended use
roll-up stand for lights, table mounting, wall/cabinet mounting
-
Shipping weight
4.18 kg
-
Suitable for
ROOM move | ROOM light | ROOM classic S/M
-
Weight
4.60 kg
| Mains plug type | plug type C - "Euro plug" |
|---|---|
| Frequency (Hz) | 50/60 |
| Lens field of view Ø (mm) | 153 |
| Voltage (V) | 100-240 |
| Operating radius (cm) | 135 |
| Protection class | III |
| Dimming | infinitely dimmable |
| Mounting | retaining pin Ø 16 mm |
| Warranty period | 2 years |
| Power rating (W) | 6 |
| Protection type | IP 20 |
| Lifetime (h) | 50000 |
| Lamp head dimensions | Ø 240 mm |
1x Lamp | All components necessary for mounting are included | 1 x mains cable with type C plug (Euro plug) | 1 x mains cable with type G plug (for UK)
.