Pressure protection pad, oval
Oval smartGel pressure protection pads with self-adhesive backing. Multipurpose.
Show more > Show more >| Condition type | pressure points |
|---|---|
| Intended use | care, protection, relief |
| Material thickness | 3 mm |
| Medical Device Class | I |
| Packaging contents | 6 piece |
| Product dimensions | B/L 25/32 mm |
| Product line | smartgel |
| Shipping weight | 0.02 kg |
| Stock type | for professional use |
| Unit of packaging | 1 piece/s |
| Washing instructions | hand wash |
-
Condition type
pressure points
-
Intended use
care, protection, relief
-
Material thickness
3 mm
-
Medical Device Class
I
-
Packaging contents
6 piece
-
Product dimensions
B/L 25/32 mm
-
Product line
smartgel
-
Shipping weight
0.02 kg
-
Stock type
for professional use
-
Unit of packaging
1 piece/s
-
Washing instructions
hand wash
| Condition type | pressure points |
|---|---|
| Intended use | care, protection, relief |
| Material thickness | 3 mm |
| Medical Device Class | I |
| Packaging contents | 6 piece |
| Product dimensions | B/L 25/32 mm |
| Product line | smartgel |
| Shipping weight | 0.02 kg |
| Stock type | for professional use |
| Unit of packaging | 1 piece/s |
| Washing instructions | hand wash |
-
Condition type
pressure points
-
Intended use
care, protection, relief
-
Material thickness
3 mm
-
Medical Device Class
I
-
Packaging contents
6 piece
-
Product dimensions
B/L 25/32 mm
-
Product line
smartgel
-
Shipping weight
0.02 kg
-
Stock type
for professional use
-
Unit of packaging
1 piece/s
-
Washing instructions
hand wash