Protective rings
Multipurpose pressure and friction protector. Suitable for sensitive skin, reusable.
Show more > Show more >| Condition type | pressure points |
|---|---|
| Diameter | 2.5 cm |
| Intended use | protection |
| Material thickness | 2 mm |
| Medical Device Class | I |
| Packaging contents | 9 piece |
| Product line | silicon |
| Shipping weight | 0.01 kg |
| Stock type | for professional use |
| Unit of packaging | 1 piece/s |
| Washing instructions | hand wash |
-
Condition type
pressure points
-
Diameter
2.5 cm
-
Intended use
protection
-
Material thickness
2 mm
-
Medical Device Class
I
-
Packaging contents
9 piece
-
Product line
silicon
-
Shipping weight
0.01 kg
-
Stock type
for professional use
-
Unit of packaging
1 piece/s
-
Washing instructions
hand wash
| Condition type | pressure points |
|---|---|
| Diameter | 2.5 cm |
| Intended use | protection |
| Material thickness | 2 mm |
| Medical Device Class | I |
| Packaging contents | 9 piece |
| Product line | silicon |
| Shipping weight | 0.01 kg |
| Stock type | for professional use |
| Unit of packaging | 1 piece/s |
| Washing instructions | hand wash |
-
Condition type
pressure points
-
Diameter
2.5 cm
-
Intended use
protection
-
Material thickness
2 mm
-
Medical Device Class
I
-
Packaging contents
9 piece
-
Product line
silicon
-
Shipping weight
0.01 kg
-
Stock type
for professional use
-
Unit of packaging
1 piece/s
-
Washing instructions
hand wash