Extra long type in conical construction, for filing and smoothing. Ideal for item no. 2701601.
Show more > Show more >- Extra long for working over a wide area
- conical type for easier handling
- Super-coarse corundum abrasive surface in corundum-black
| Diameter | 11 mm |
|---|---|
| Direction of rotation | bi-directional |
| Grit | medium |
| Maximum RPM | 16,000 |
| Medical Device Class | I |
| Recommended RPM | 8,000 |
| Shipping weight | 0.01 kg |
| Unit of packaging | 10 piece/s |
| Usage | single-use |
-
Diameter
11 mm
-
Direction of rotation
bi-directional
-
Grit
medium
-
Maximum RPM
16,000
-
Medical Device Class
I
-
Recommended RPM
8,000
-
Shipping weight
0.01 kg
-
Unit of packaging
10 piece/s
-
Usage
single-use
- Extra long for working over a wide area
- conical type for easier handling
- Super-coarse corundum abrasive surface in corundum-black
| Diameter | 11 mm |
|---|---|
| Direction of rotation | bi-directional |
| Grit | medium |
| Maximum RPM | 16,000 |
| Medical Device Class | I |
| Recommended RPM | 8,000 |
| Shipping weight | 0.01 kg |
| Unit of packaging | 10 piece/s |
| Usage | single-use |
-
Diameter
11 mm
-
Direction of rotation
bi-directional
-
Grit
medium
-
Maximum RPM
16,000
-
Medical Device Class
I
-
Recommended RPM
8,000
-
Shipping weight
0.01 kg
-
Unit of packaging
10 piece/s
-
Usage
single-use
R. Gärtner, 2 Jul 2022
M. Falkenstein, 14 Mar 2022
P. Sonnenberg, 10 Feb 2022
B. von Döllen, 27 Jan 2022
B. Teichgräber, 14 Nov 2021