RUCK® abrasive caps, corundum black, medium, pointed, Ø 13 mm, 10 pieces
For filing dry, cracked horny layers and for smoothing. Ideal for item no. 2701101.
Show more > Show more >| Diameter | 13 mm |
|---|---|
| Direction of rotation | bi-directional |
| Grit | medium |
| Maximum RPM | 16,000 |
| Medical Device Class | I |
| Recommended RPM | 8,000 |
| Shipping weight | 0.01 kg |
| Unit of packaging | 10 piece/s |
| Usage | single-use |
-
Diameter
13 mm
-
Direction of rotation
bi-directional
-
Grit
medium
-
Maximum RPM
16,000
-
Medical Device Class
I
-
Recommended RPM
8,000
-
Shipping weight
0.01 kg
-
Unit of packaging
10 piece/s
-
Usage
single-use
| Diameter | 13 mm |
|---|---|
| Direction of rotation | bi-directional |
| Grit | medium |
| Maximum RPM | 16,000 |
| Medical Device Class | I |
| Recommended RPM | 8,000 |
| Shipping weight | 0.01 kg |
| Unit of packaging | 10 piece/s |
| Usage | single-use |
-
Diameter
13 mm
-
Direction of rotation
bi-directional
-
Grit
medium
-
Maximum RPM
16,000
-
Medical Device Class
I
-
Recommended RPM
8,000
-
Shipping weight
0.01 kg
-
Unit of packaging
10 piece/s
-
Usage
single-use