RUCK basic splayfoot supports, size 37, 1 pair
Soft padding up to under the ball of the foot. For targeted and mild support of the forefoot.
Show more > Show more >| Condition type | inflammation, misalignment |
|---|---|
| Intended use | correction, foot problems |
| Medical Device Class | I |
| Packaging contents | 1 pair |
| Product dimensions | W/L 7.3/16.5 cm |
| Product line | basic |
| Shipping weight | 0.06 kg |
| Shoe size | 37 |
| Stock type | for retail |
| Unit of packaging | 1 pair |
| Washing instructions | not washable |
-
Condition type
inflammation, misalignment
-
Intended use
correction, foot problems
-
Medical Device Class
I
-
Packaging contents
1 pair
-
Product dimensions
W/L 7.3/16.5 cm
-
Product line
basic
-
Shipping weight
0.06 kg
-
Shoe size
37
-
Stock type
for retail
-
Unit of packaging
1 pair
-
Washing instructions
not washable
| Condition type | inflammation, misalignment |
|---|---|
| Intended use | correction, foot problems |
| Medical Device Class | I |
| Packaging contents | 1 pair |
| Product dimensions | W/L 7.3/16.5 cm |
| Product line | basic |
| Shipping weight | 0.06 kg |
| Shoe size | 37 |
| Stock type | for retail |
| Unit of packaging | 1 pair |
| Washing instructions | not washable |
-
Condition type
inflammation, misalignment
-
Intended use
correction, foot problems
-
Medical Device Class
I
-
Packaging contents
1 pair
-
Product dimensions
W/L 7.3/16.5 cm
-
Product line
basic
-
Shipping weight
0.06 kg
-
Shoe size
37
-
Stock type
for retail
-
Unit of packaging
1 pair
-
Washing instructions
not washable