Suitable as a soft inner liner or for pressure sensitivity. Shore hardness after 24 hours: 5 (+/-1).
Show more > Show more >| Condition type | misalignment, pressure points |
|---|---|
| Intended use | foot problems, relief |
| Medical Device Class | I |
| Packaging contents | 250 g |
| Product line | orthosen |
| Shipping weight | 0.64 kg |
| Shore hardness | 5 (+/-1) |
| Stock type | for professional use |
| Unit of packaging | 1 piece |
-
Condition type
misalignment, pressure points
-
Intended use
foot problems, relief
-
Medical Device Class
I
-
Packaging contents
250 g
-
Product line
orthosen
-
Shipping weight
0.64 kg
-
Shore hardness
5 (+/-1)
-
Stock type
for professional use
-
Unit of packaging
1 piece
| Condition type | misalignment, pressure points |
|---|---|
| Intended use | foot problems, relief |
| Medical Device Class | I |
| Packaging contents | 250 g |
| Product line | orthosen |
| Shipping weight | 0.64 kg |
| Shore hardness | 5 (+/-1) |
| Stock type | for professional use |
| Unit of packaging | 1 piece |
-
Condition type
misalignment, pressure points
-
Intended use
foot problems, relief
-
Medical Device Class
I
-
Packaging contents
250 g
-
Product line
orthosen
-
Shipping weight
0.64 kg
-
Shore hardness
5 (+/-1)
-
Stock type
for professional use
-
Unit of packaging
1 piece
-. Johannes Süß, 9 Aug 2019
Super, aber nur das Strong läßt sich gut schleifen.
Super, aber nur das Strong läßt sich gut schleifen.