Mobile version of the podolog Circle S basic model, perfect for use on the move.
Show more > Show more >- Maintenance-free LED technology with low-distortion magnification right to the edges of the glass
- Flexible head joint: Easily swivelled and slightly height-adjustable
- Switch on and off with touch control button
- Hard-coated acrylic lens
- Precisely adjustable flexible arm with a small footprint, ideal for mobile use
The podolog Circle S mobil is a compact magnifying lamp and powerful lighting system, extremely suitable for mobile practice. Spotlessly bright light is provided by 63 LEDs with improved colour rendering, which allows for even better assessment of skin condition. The coated magnifying lens reveals the smallest details and is distortion-free right to the edges. The magnifying lamp is ultra-compact and, with a power consumption of just 6 watts, extremely energy-efficient. The flexible gooseneck (disinfectant-resistant due to its silicone sheath), two tilt joints and the swivel joint on the lamp head ensure optimum mobility.A top-quality product manufactured in Germany. Can also be attached to the RUCK Clax mobil (item no. 1206001) or the RUCK mobilsystem footrest (item no. 1206101) using the appropriate mount.
| Area of application | magnifying lamps |
|---|---|
| Brightness (lux) | 5.587 |
| Intended use | table mounting, wall/cabinet mounting |
| Shipping weight | 1.57 kg |
| Suitable for | RUCK mobilsystem | RUCK mobilsystem Fußstütze | RUCK Clax mobil |
| Suitable for (2) | mobilsystem |
| Weight | 860.00 g |
-
Area of application
magnifying lamps
-
Brightness (lux)
5.587
-
Intended use
table mounting, wall/cabinet mounting
-
Shipping weight
1.57 kg
-
Suitable for
RUCK mobilsystem | RUCK mobilsystem Fußstütze | RUCK Clax mobil
-
Suitable for (2)
mobilsystem
-
Weight
860.00 g
- Maintenance-free LED technology with low-distortion magnification right to the edges of the glass
- Flexible head joint: Easily swivelled and slightly height-adjustable
- Switch on and off with touch control button
- Hard-coated acrylic lens
- Precisely adjustable flexible arm with a small footprint, ideal for mobile use
The podolog Circle S mobil is a compact magnifying lamp and powerful lighting system, extremely suitable for mobile practice. Spotlessly bright light is provided by 63 LEDs with improved colour rendering, which allows for even better assessment of skin condition. The coated magnifying lens reveals the smallest details and is distortion-free right to the edges. The magnifying lamp is ultra-compact and, with a power consumption of just 6 watts, extremely energy-efficient. The flexible gooseneck (disinfectant-resistant due to its silicone sheath), two tilt joints and the swivel joint on the lamp head ensure optimum mobility.A top-quality product manufactured in Germany. Can also be attached to the RUCK Clax mobil (item no. 1206001) or the RUCK mobilsystem footrest (item no. 1206101) using the appropriate mount.
| Area of application | magnifying lamps |
|---|---|
| Brightness (lux) | 5.587 |
| Intended use | table mounting, wall/cabinet mounting |
| Shipping weight | 1.57 kg |
| Suitable for | RUCK mobilsystem | RUCK mobilsystem Fußstütze | RUCK Clax mobil |
| Suitable for (2) | mobilsystem |
| Weight | 860.00 g |
-
Area of application
magnifying lamps
-
Brightness (lux)
5.587
-
Intended use
table mounting, wall/cabinet mounting
-
Shipping weight
1.57 kg
-
Suitable for
RUCK mobilsystem | RUCK mobilsystem Fußstütze | RUCK Clax mobil
-
Suitable for (2)
mobilsystem
-
Weight
860.00 g
| Mains plug type | plug type C - "Euro plug" |
|---|---|
| Frequency (Hz) | 50/60 |
| Lens field of view Ø (mm) | 72 |
| Voltage (V) | 100-240 |
| Operating radius (cm) | 80 |
| Protection class | III |
| Mounting | retaining pin Ø 16 mm |
| Warranty period | 2 years (5 years on the lighting technology) |
| Power rating (W) | 6 |
| Protection type | IP 20 |
| Lamp head dimensions | Ø 122 mm, thickness 12 mm |
incl. protective cover, which can also be used for cleaning | 1 x mains cable with type C plug (Euro plug) | 1 x mains cable with type G plug (for UK)
J. Knutzen, 25 Jan 2022
K. Schweizer, 2 May 2021
1A Qualität................
1A Qualität................
S. Brüninghaus, 3 Oct 2019
Bisschen steif aber scheint robust zu sein
Bisschen steif aber scheint robust zu sein
R. Saller, 11 Dec 2018
Super angenehmes Licht, die Lupe erleichtert die Arbeit enorm.
Super angenehmes Licht, die Lupe erleichtert die Arbeit enorm.
H. Sawall, 23 Aug 2018
Nachdem das Vorgängermodell nach 10 Jahren nicht mehr funktioniert hat habe ich die Lampe gleich wieder bestellt.
Nachdem das Vorgängermodell nach 10 Jahren nicht mehr funktioniert hat habe ich die Lampe gleich wieder bestellt. Ist für meine Arbeit einfach unverzichtbar