Splayfoot bandage
Relieves pain, corrects and supports the ankle. Tried and tested for fallen and splayfoot.
Show more > Show more >| Condition type | misalignment |
|---|---|
| Intended use | correction, support |
| Medical Device Class | I |
| Packaging contents | 1 pair |
| Product dimensions | L 18 cm |
| Product line | basic |
| Shipping weight | 0.05 kg |
| Stock type | for retail |
| Unit of packaging | 1 pair |
| Washing instructions | hand wash |
-
Condition type
misalignment
-
Intended use
correction, support
-
Medical Device Class
I
-
Packaging contents
1 pair
-
Product dimensions
L 18 cm
-
Product line
basic
-
Shipping weight
0.05 kg
-
Stock type
for retail
-
Unit of packaging
1 pair
-
Washing instructions
hand wash
| Condition type | misalignment |
|---|---|
| Intended use | correction, support |
| Medical Device Class | I |
| Packaging contents | 1 pair |
| Product dimensions | L 18 cm |
| Product line | basic |
| Shipping weight | 0.05 kg |
| Stock type | for retail |
| Unit of packaging | 1 pair |
| Washing instructions | hand wash |
-
Condition type
misalignment
-
Intended use
correction, support
-
Medical Device Class
I
-
Packaging contents
1 pair
-
Product dimensions
L 18 cm
-
Product line
basic
-
Shipping weight
0.05 kg
-
Stock type
for retail
-
Unit of packaging
1 pair
-
Washing instructions
hand wash