Toe protection rings
Effective all-round protection against pressure and friction on toes and fingers. Made entirely of gel.
Show more > Show more >| Condition type | misalignment, pressure points |
|---|---|
| Diameter | 18 mm |
| Intended use | care, protection |
| Medical Device Class | I |
| Packaging contents | 10 piece |
| Product line | smartgel |
| Shipping weight | 0.03 kg |
| Size | M |
| Stock type | for professional use |
| Unit of packaging | 1 piece/s |
| Washing instructions | hand wash |
-
Condition type
misalignment, pressure points
-
Diameter
18 mm
-
Intended use
care, protection
-
Medical Device Class
I
-
Packaging contents
10 piece
-
Product line
smartgel
-
Shipping weight
0.03 kg
-
Size
M
-
Stock type
for professional use
-
Unit of packaging
1 piece/s
-
Washing instructions
hand wash
| Condition type | misalignment, pressure points |
|---|---|
| Diameter | 18 mm |
| Intended use | care, protection |
| Medical Device Class | I |
| Packaging contents | 10 piece |
| Product line | smartgel |
| Shipping weight | 0.03 kg |
| Size | M |
| Stock type | for professional use |
| Unit of packaging | 1 piece/s |
| Washing instructions | hand wash |
-
Condition type
misalignment, pressure points
-
Diameter
18 mm
-
Intended use
care, protection
-
Medical Device Class
I
-
Packaging contents
10 piece
-
Product line
smartgel
-
Shipping weight
0.03 kg
-
Size
M
-
Stock type
for professional use
-
Unit of packaging
1 piece/s
-
Washing instructions
hand wash