Vacuclave 118
All-round autoclave for effective sterilisation with Power Save energy mode.
Show more > Show more >- Resource-saving sterilisation of up to 5 kg
- Power Save mode for high energy efficiency
- Simple operating control thanks to smart touch displays
- Log sterilisation cycles via USB or network
| Medical Device Class | 2a |
|---|---|
| Product dimensions | W/D/H 47/64/50 cm |
| Shipping weight | 55.00 kg |
| Weight | 48.00 kg |
-
Medical Device Class
2a
-
Product dimensions
W/D/H 47/64/50 cm
-
Shipping weight
55.00 kg
-
Weight
48.00 kg
- Resource-saving sterilisation of up to 5 kg
- Power Save mode for high energy efficiency
- Simple operating control thanks to smart touch displays
- Log sterilisation cycles via USB or network
| Medical Device Class | 2a |
|---|---|
| Product dimensions | W/D/H 47/64/50 cm |
| Shipping weight | 55.00 kg |
| Weight | 48.00 kg |
-
Medical Device Class
2a
-
Product dimensions
W/D/H 47/64/50 cm
-
Shipping weight
55.00 kg
-
Weight
48.00 kg
| Loading capacity | up to 5 kg of instruments on 5 trays |
|---|---|
| Frequency (Hz) | 50 - 60 |
| Drying | yes |
| Warranty period | 1 year |
| Servicing interval | 24 months |
| Operating time (min.) | 15 |
| Storage capacity (l) | 17 |
| Power rating (W) | 2100 |
Incl. holder A Plus and 3 trays